Saturday, September 26

2019-2020 Awards Winners

These Award Winners for the 2019-2020 Fraternal Year were announced during the State Organizational Meeting held July 11. Congratulations to all the winners.

Faith Programs

State Deputy Award Runner-up
Gadsden Council 3568
Grand Knight Jim Ford

State Deputy Award
St. Joseph the Worker, Gardendale, Council 10354
Grand Knight Ken Friedrich

Supreme Award
“2nd Annual Spiritual Reflection Retreat”
Tuscaloosa Council 4083
Grand Knight John Pomerleau

Tuscaloosa Council 4083’s 2nd Annual Spiritual Reflection Retreat

Community Programs

State Deputy Award Runner-up
Prince of Peace, Hoover, Council 11537
Grand Knight Jeffrey Allen

State Deputy Award
Gadsden Council 3568
Grand Knight Jim Ford

Supreme Award
“2020 Awards Banquet”
Immaculate Conception, Mobile, Council 4888
Grand Knight Nick Young


Immaculate Conception, Mobile, Council 4888’s 2020 Awards Banquet

Family Programs

State Deputy Award Runner-up
Holy Spirit, Montgomery, Council 12150
Grand Knight Randall Ross

State Deputy Award
Gadsden Council 3568
Grand Knight Jim Ford

Supreme Award
“Family Week”
Tuscaloosa Council 4083
Grand Knight John Pomerleau

Tuscaloosa Council 4083’s Family Week

Life Programs

State Deputy Award Runner-up
Tuscaloosa Council 4083
Grand Knight John Pomerleau

State Deputy Award
Prince of Peace, Hoover, Council 11537
Grand Knight Jeffrey Allen

Supreme Award
“Ultrasound Initiative”
Immaculate Conception, Mobile, Council 4888
Grand Knight Nick Young

Women’s Resource Center & Immaculate Conception Council 4888 in Mobile.

Outstanding Council
Over 100 Members

State Deputy Award Runner-up
Tuscaloosa Council 4083
Grand Knight John Pomerleau

State Deputy Award
Holy Spirit, Montgomery, Council 12150
Grand Knight Randall Ross

Holy Spirit, Montgomery, Council 12150’s Crosses for the Unborn

Outstanding Council
Under 100 Members

State Deputy Award
None

State Deputy Award Runner-up
None

Family of the Year

State Deputy Award Runner-up
Cindy and Eric Beat
Luke E. Hart, Daleville, Council 5636
Grand Knight Eric Beat

State Deputy Award
Michael and Donna Wallace
St. Joseph the Worker, Gardendale, Council 10354
Grand Knight Ken Friedrich

Donna & Michael Wallace

Youth of the Year

State Deputy Award Runner-up
Chase Collins
Our Lady of the Valley, Birmingham, Council 9676
Grand Knight Frank Spina

State Deputy Award
Elianah Cipollari
St John the Baptist, Madison, Council 10232
Grand Knight Joe McCarty

Elianah Cipollari

Knight of the Year

State Deputy Award Runner-up
Michael Bass-Smith
Tuscaloosa Council 4083
Grand Knight John Pomerleau

State Deputy Award
Ron Belz
St John the Baptist, Madison Council 10232
Grand Knight Joe McCarty

Immediate Past State Deputy Jason Esteve with Ron Belz at the 2019 State Convention.